
Как да се предпазим от високото кръвно през хладните месеци?
Най-важното:
- Как се отразяват ниските температури на високото кръвното налягане?
- Каква е правилната диета за превенция на високото кръвно?
- Каква е връзката между недостатъчното излагане на слънчеви лъчи и високото кръвно?
През хладните месеци промяната във времето се отразява на случаите на сърдечно-съдовите проблеми - главно на високото кръвно налягане. Рязкият преход от топлите дни на септември в по-хладните октомври и ноември засяга нормалната функция на сърцето.
Ниските температури водят до свиване на кръвоносните съдове. В резултат се затруднява помпената функция на сърцето, защото се изисква по-голямо натоварване и сила, за да се изпомпа кръвта към артериите. Именно по този начин студеното време се съпътства от повишаване на кръвното налягане.
Проблемът не зависи само от това дали хората целогодишно поддържат високо кръвно, или са фамилно обременени. Стресът за организма вследствие на атмосферните промени може да повлияе кръвното налягане и при напълно здрави хора.
Какво представлява високото кръвно налягане?
Високото кръвно налягане (артериална хипертония), е състояние, при което изпомпаната от сърцето кръв се движи в артериите под по-голямо от нормалното налягане. Казано по-точно - горната граница да е над 140 mmHg, а долната граница да е над 90 mmHg.
Сезонност на заболяването
Хипертонията показва пик през зимата и спад през лятото. Има различни обяснения за вариациите в кръвното налягане през различните периоди от годината. Известно е обаче, че сезонните вариации в редица рискови фактори имат значение за сезонността на хипертонията. Пример за такива са витамин D и серумният холестерол, които ще бъдат разгледани по-подробно напред в статията. От друга страна много проучвания доказват прекия ефект от температурата на околната среда и физическата активност върху кръвното налягане.
Как да разпознаем симптомите на хипертонията?
Дълго време заболяването протича безсимптомно и често се открива случайно. Въпреки това популярен симптом на високо кръвно се изразява в главоболие (в областта на тила) болка в очите, намалена работоспособност.
За да се предотврати неприятната изненада от диагнозата “артериална хипертония”, ви препоръчваме ежедневно измерване на кръвното ви налягане. Ето защо е добре да имате апарат за кръвно на Sendo, автоматичен или механичен, който измерва с висока точност и гарантира реални стойности.
Кои са възможните рискови фактори през есенно-зимния сезон?
Температура
При проведени проучвания най-високото измерено кръвно налягане се регистрира при ниска температура, а най-ниското налягане се регистрира при относително висока температура. През студената есен потенциалният механизъм на състоянието е, че се активира симпатиковата нервна система и секрецията на катехоламини се повишава в отговор на ниските температури. Катехоламините са хормони от надбъбречните жлези, които ускоряват сърдечния ритъм и вследствие повишават артериалното налягане.
Хормони
Съществена разлика в серумните нива на някои хормони се наблюдава през есенните и зимните месеци поради влиянието на студа върху организма. Както вече споменахме, ниските температури водят до високи стойности на катехоламините. Други хормонални стойности, повлияни от промяната в температурата, са ренин и вазопресин. Промяната в нормалната секреция на тези вещества нарушава разширяването на кръвоносните съдове и води до покачване на кръвното налягане.
Витамин D
Намалената продължителност на деня и съответно недостатъчната слънчева светлина през октомври и ноември води до ниски нива на витамин D. Редица проучвания доказват връзката между ниските стойности на витамин D в организма и високото кръвно налягане.
Холестерол
Ниските температури през късната есен често са причина да си останем вкъщи и да предпочетем вкусна порция храна пред разходка навън в студа. Именно тези предпоставки са ключовата причина за тенденциално по-високите нива на холестерол. Освен по-честите хранения през деня, през есента и зимата консумираме и по-висококалорични и високомаслени храни. Съответно освен теглото ни, се повишават стойностите и на „лошия“ холестерол (LDL). Когато нивата му са повишени, се благоприятства образуването на атеросклеротична плака в артериалните съдове. В резултат кръвотокът се затруднява и се повишава сърдечно-съдовият риск.
С какво да се храним през хладните месеци, за да поддържаме сърцето си здраво?
Ще ви предложим няколко храни, които ако включите в менюто си, ще подобрят сърдечната ви функция и съответно ще намалят риска от хипертония:
- Нар. Семената на този плод са пълни с антиоксиданти, които потискат възпалителните процеси и понижават стойностите на кръвното налягане. Освен свободна консумация, може да ги включите към менюто си, като ги добавяте към салати.
- Цвекло. Цвеклото е източник на бетаин (аминокиселина, благоприятстваща функцията на сърцето) и фолиева киселина (известна още като витамин B9). През октомври и ноември лесно може да си набавим полезните му съставки, като изпием един прясно изцеден фреш.
- Цитрусови плодове. Цитрусите съдържат калий, фибри, фолиева киселина и витамини от група В – всички те намаляват риска от сърдечни заболявания.
- Листни зеленчуци спанак, айсберг). Листните зеленчуци са богати на фолиева киселина, която може да помогне за отпускане на кръвоносните съдове (вазодилатация) и контролиране на кръвното налягане.
- Тиква. Зеленчукът е богат на калий и каротеноиди, които подпомагат за контролиране на високото кръвно и съответно предотвратяване на сърдечно-съдови усложнения. Каротеноидите имат антиоксидантно действие и благоприятстват нашето здраве. Също така тиквата съдържа и фибри, които помагат за подобряване нивата на холестерола и поддържат усещането за ситост. Лесна за приготвяне - може да се консумира в супи или дори здравословни десерти.
Както вече споменахме, поради недостатъчното излагане на слънчеви лъчи, повечето хора през октомври и ноември, както и зимата, страдат от дефицит на витамин D. Последствията засягат не само артериалното ни налягане, но също имунната ни система и здравината на костите. За целта е добре да приемаме препоръчителната дневна доза витамин D под формата на хранителни добавки. Преди това обаче е желателно да се направят кръвни изследвания за проверка нивата на витамин D в организма.
Консумацията на какво да ограничим, за да се справим с хипертонията?
Готварска сол
Честият прием на сол и надвишаване на препоръчителната дневна доза води до тъканни и функционални нарушения в организма. Натрият се натрупва в кръвоносната система и води до привличането на повече вода в кръвоносните съдове. Задържаното количество вода води до повишаване на налягането в кръвоносните съдове, в резултат се стига до хипертония. Ето защо е добре да намалим консумацията на храни, съдържащи повече сол, а именно: консервирани, замразени и преработени храни, чипсове, солети, крекери и други.
Пържени храни
Тези храни съдържат много наситени мазнини и сол - и двете са вредни за организма при високо кръвно налягане. Вместо това може да предприемете следните алтернативни начини за приготвяне на храна: печене на скара, варене или сотиране.
Кофеин
Съдържа се в кафето, черния чай, енергийните напитки. За хора с високо кръвно е строго препоръчително да се откажат от кофеин-съдържащи напитки или поне да намалят значително техния прием. Някои специалисти препоръчват да се консумират заместители като кафе от ръж или билков чай.
Алкохол
Системната алкохолна злоупотреба се отразява на здравето и налягането в кръвоносните съдове. Предвид че през есенните и зимните месеци хората се застояват вкъщи и тогава се наблюдава зачестяване на алкохолния прием, е добре да знаем, че посягайки към алкохола, увреждаме не само помпената функция на сърцето си, но също и вредим на черния си дроб. Умереното количество (една чаша на ден при жените и две при мъжете) не би довело до тези последствия. Въпреки това в дългосрочна перспектива е по-добре, ако алкохолната консумация е максимално ограничена.
Газирани напитки
Съдържат много добавени захари под различни форми. Също така са и допълнително обогатени с въглероден диоксид, който допринася за негативните последствия на захарите. Честата консумация на газирано освен рисков фактор за трайно високо кръвно, води и до редица други здравословни проблеми, като най-застъпени са: напълняване, повишена кръвна захар, проблеми със зъбите.
Може ли спортът да предотврати високото кръвно?
Липсата на движение и спортни дейности поради тенденцията на застояване вкъщи през хладните месеци има негативен ефект върху високото кръвно налягане. Не трябва да използваме студа като извинение, за да пропуснем тренировка или да предприемем физическа активност на открито. Препоръчително е поне 5 пъти по 30-40 минути седмично да правим упражнения вкъщи или да се облечем топло и да се разходим в близкия парк например.
Как е правилно да се обличаме в хладното време?
Препоръчително е вместо да носите едно дебело яке, да се опитате да се обличате с няколко ката дрехи. Обличането на слоеве образува допълнителен слой въздух, който действа като изолация и позволява температурата на тялото да се поддържа по-ефективно. Ако носите само едно дебело яке, тялото ви лесно ще загуби топлина, кожата ще се изстуди и ще се повиши кръвното ви налягане.
Важно е да знаем, че главата е една от зоните, които по-лесно губят топлина. Затова не забравяйте да си сложите шапка, когато излизате.
Високото кръвно обича ниските температури. Ето защо трябва да сме добре информирани как да предпазим сърцето си през този период на годината. Добре работещото сърце ни осигурява добро качество на живот! От нас зависи дали ще проследяваме неговото състояние чрез ежедневно измерване на стойностите на кръвното налягане и как ще се погрижим за организма си!
Често задавани въпроси:
- Може ли рязко да ми се повиши кръвното налягане от студа?
В студено време кръвоносните съдове се свиват и се повишава помпената функция на сърцето. Тази промяна води до затруднен кръвоток и напрежение в сърдечно-съдовата система. В резултат се повишава кръвното налягане.
- Мога ли в домашни условия да проследя реалните стойности на кръвното налягане?
Да, но за целта е необходимо да имате надежден апарат - каквито са тези на Sendo. С тях вкъщи могат да се следят с клинична точност ежедневните стойности на кръвното налягане.
- Как да постигна нормални стойности на витамин D през студените месеци?
Първо е препоръчително да се проследят нивата му в организма, след което да се започне прием на хранителни добавки, богати на витамин D.
Използвани материали
Източници:
https://www.thecardiologyadvisor.com/home/topics/hypertension/seasonal-variations-in-blood-pressure-what-your-patients-need-to-know/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3883610/
https://blog.fitbit.com/winter-foods-heart-health/
https://www.durhamnephrology.com/foods-that-increase-blood-pressure/
https://www.puls.bg
https://acibadem.bg