
Как да се справим с повишеното кръвно налягане през летните горещини?
Най-важното:
- Как летните горещини влияят върху кръвното налягане?
- Как пиенето на достатъчни количества вода се отразява на кръвното налягане през лятото?
- С какво да се храним по време на горещините? Какви
- Какви напитки са подходящи през лятото, за да контролираме кръвното налягане?
В летните жеги е важно да следим състоянието си, тъй като те могат да повлияят негативно на хората с всякакви заболявания и особено такива страдащи от високо кръвно налягане.
Високото кръвно налягане е състояние, известно и като хипертония, се получава, когато налягането на кръвта, която притиска стените на артериите е прекалено висока, което може да доведе до различни проблеми като сърдечни заболявания и инсулт. Редовното измерване на кръвното налягане е от съществено значение за поддържането на здравето. Това предоставя информация за работата на сърцето и състоянието на артериите. Затова апарати за измерване на кръвното налягане като Sendo, които са бързи и лесни за използване, могат да бъдат изключително полезни.
В тази статия ще разгледаме как се отразяват летните горещини на високото кръвно налягане и какви мерки трябва да предприемем, за да се справим.
Горещините и високо кръвно налягане
Може ли да навредят, или да повлияят негативно летните горещини на хората с високо кръвно налягане? Накратко - да, възможно е и за това допринасят различни фактори.
Ето няколко начина, чрез които горещините могат да повлияят на кръвното ни налягане:
- Разширяване на съдовете. При високите температури тялото се опитва да се охлади, като разширява кръвните съдове. Това кара сърцето да бие по-бързо, докато циркулира два пъти повече кръв на минута, отколкото в нормален ден.
- Дехидратация. Топлите условия могат да доведат до увеличено изпотяване и дехидратация. Този процес може да намали обема на кръвта и да увеличи вискозитета ѝ (става “по-гъста”), което затруднява работата на сърцето и повишава риска от високо кръвно налягане.
- Белодробен стрес. Високите температури могат да наложат допълнително напрежение върху дихателната система, особено при хора с вече съществуващи здравословни проблеми. Това може да повлияе на кислородното ниво в кръвта и да натовари допълнително сърцето.
- Ефект върху лекарствата. Високите температури могат да повлияят на ефективността на някои лекарства, които се използват за лечение на високото кръвно налягане. Това може да доведе до нестабилност на налягането и нужда от промяна в дозировката.
За да следим здравословното ни състояние е важно да обръщаме внимание на различни симптоми и промени, които могат да са признак за влошаване на кръвното налягане при високи температури. Предупредителни знаци, че организмът не се справя с горещините са: - Главоболие
- Замаяност
- Умора
- Бърз или неравен пулс
- Замъглено зрение
- Гадене
- Студена, лепкава кожа
- Мускулни крампи или спазми
- Подуване на ръцете или краката
Бързото реагиране на предупредителните знаци може да помогне на хората с повишено кръвно налягане да се справят с ефектите на високите температури и да поддържат здравословното си състояние. Ако желаете да научите повече за високото кръвно налягане и как да се справим с него може да прочетете повече тук.
Пиенето на вода и кръвното налягане
Пиенето на вода може да помогне за нормализиране на кръвното ви налягане, но не е задължително да го понижи, освен ако не сте дехидратирани. Ако имате хронична дехидратация, това може да влоши хипертонията.
Как влияе дехидратацията на кръвното налягане
Дехидратацията настъпва, когато тялото губи твърде много вода, от която се нуждае, за да функционира нормално. Една от основните причини за това е недостатъчното пиене на вода или невъзстановяването на водата, загубена от пот, прекомерно уриниране, повръщане или диария. В топлите месеци основната причина е повишеното потене поради високите температури.
Дехидратацията може да повлияе на кръвното по следните начини:
- Намаляване на обема на кръвта. Дехидратацията води до недостатъчен обем на течността в организма. Това намалява обема и на кръвта и може да доведе до съкращаване на артериите, което повишава кръвното налягане.
- Увеличаване на гъстотата на кръвта. Когато организмът е дехидратиран, кръвта става по-гъста и визкозна. Това затруднява потока на кръвта през кръвоносните съдове и увеличава налягането.
- Затруднено контролиране на налягането. Нормално функциониращата регулация на кръвното налягане може да бъде нарушена при дехидратация. Това се случва поради затруднения в елиминирането на натрия, което допълнително повишава кръвното налягане.
- Повишена активност на нервната система. Дехидратацията може да увеличи активността на симпатиковата нервна система, която управлява реакциите на стрес. Това може да доведе до стягане на артериите и повишаване на кръвното налягане.
Ползите от хидратирането
Пиенето на достатъчно вода, особено в горещите месеци е изключително полезно за цялостното здраве. Освен да помага при нормализирането на кръвното налягане, хидратацията поддържа баланса на електролити в тялото, подобрява транспорта на кислород и хранителни вещества до клетките и регулира телесната температура. Също така помага при храносмилането и при изчистването от бактерии и токсини от бъбреците и пикочния мехур.
Но какво количество вода е препоръчително да приемаме? Индивидуалните нужди за вода варират и е важно да се обърне внимание на симптоми на дехидратация, като суха кожа, тъмна урината и умора, които показват нуждата на организма за повече течности.
Известното "8x8 правило" съветва да се пият осем порции по 8 унции (приблизително 2 литра) вода на ден. Този ориентир е подходящ за много хора, но може да варира в зависимост от физическата активност, климатичните условия и други фактори. [1]
Както беше споменато, урината е добър показател за хидратация. Ярко жълтата урината може да индикира нуждата за повече вода, докато по-бледата урината показва добра хидратация.
Важно е да се помни, че хидратацията е индивидуален процес и изисква баланс между приема на течности и нуждите на организма. Да обръщаме внимание на тялото си, следването на указанията на описаните указания и консултирането с медицински специалист при нужда могат да помогнат за поддържане на оптималната хидратация и подкрепа на здравословното кръвно налягане.
Храни, подходящи за справяне с хипертонията през лятото
В горещите летни дни, поддържането на здравословното кръвно налягане е от изключителна важност, особено за хора с хипертония. За да се справят с този период, може да се обърне внимание на хранителните продукти, които подпомагат контрола на кръвното налягане.
Има някои храни, които се считат за благоприятни за хората с хипертония по време на високите температури:
- Цитруси. Цитрусовите плодове могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане. Те са заредени с витамини, минерали и растителни съединения, които могат да ви помогнат да поддържате сърцето си здраво, като намаляват рисковите фактори за сърдечни заболявания като високо кръвно налягане. [2]
- Авокадо. Богат на мононенаситени мазнини и калий, авокадото може да помогне за регулиране на кръвното налягане. То също така съдържа важни витамини, антиоксиданти, моно и полиненаситени мазнини, както и биоактивни фитохимикали, които поддържат сърцето здраво. [3]
- Банани. Тези плодове са известни с високото си съдържание на калий, което има роли в поддържането на баланса на течностите и регулирането на кръвното налягане.
- Спанак. Богат на магнезий и калий, спанакът може да подпомогне релаксацията на съдовете и контролирането на кръвното налягане. Той също така съдържа витамини и антиоксиданти, полезни за сърцето. В спанакът има високо съдържание на нитрити, които за разлика от нитратите, имат полезно действие и могат да намалят кръвното налягане. [4]
- Краставици. Със своето високо съдържание на вода и ниско съдържание на натрий, краставиците могат да помогнат за хидратацията и контролирането на налягането.
- Горски плодове. Богати на антоцианини, горските плодове могат да подобрят здравето на сърцето и кръвоносните съдове. Те съдържат също така калий и фибри, които са полезни за поддържането на нормалното кръвно налягане при хора, които вече имат налична хипертония. [5]
- Олио от семена на лен. Богато на омега-3 мастни киселини, олиото от семена на лен може да има благоприятен ефект върху кръвното налягане и сърцето.
- Домати и доматени продукти. Доматите са богати на много хранителни вещества, като калий и каротеноидния пигмент ликопен. Ликопенът е свързан с благоприятни ефекти върху здравето на сърцето и консумацията на храни с високо съдържание на това хранително вещество може да помогне за намаляване на рисковите фактори за сърдечни заболявания като високото кръвно налягане. [6]
- Кисело мляко. Киселото мляко е млечен продукт с високи концентрации на казеин и суроватъчен протеин, както и калций, магнезий и калий, всички от които са свързани с понижаващи кръвното налягане ефекти в проучвания върху животни и някои наблюдателни и експериментални проучвания върху хора. [7]
Какво да пием през топлите месеци?
Освен да следим какви храни са подходящи за прием през летните месеци, напитките са не по-малко важни. По време на горещините чувството ни на жажда се повишава, което ни кара да консумираме по-голямо количество напитки, които и същевременно да ни охладят.
Напитки, които да избягваме
Поддържането на здравословното кръвно налягане изисква внимателен подбор на напитки, защото някои от тях могат да имат неблагоприятни ефекти върху хората с хипертония. Някои напитки, които е препоръчително да избягваме включват:
- Спортни напитки. Тези напитки са често богати на захар и съдържат високи нива на натрий. Тези напитки се консумират с цел заместване на изгубени електролити, но прекомерната им употреба може да доведе до покачване на теглото, което води до повишаване на кръвното.
- Кофеинови напитки. Изключително съблазнителни са фрапетата и различните студени кафета и напитки с кофеин през лятото. Но трябва да се внимава с тях, тъй като кофеина е стимулант, който забързва сърдечния ритъм и може да повиши кръвното налягане. Също не бива да се пренебрегва и повишеното количество захар в тези напитки.
- Алкохол. Летните коктейли стават популярни в горещините, но прекомерният алкохол може да доведе до повишаване на кръвното налягане. Честата употреба на алкохол води до дългосрочна хипертония, вероятно чрез намаляване на производството на азотен оксид, който тялото използва за разширяване на кръвоносните съдове.
- Сокове с добавена захар. Соковете съдържат големи количества скрита захар, която е източник на ненужни калории и може да повиши кръвното налягане.
Напитки, които да консумираме
За да се поддържа оптималното кръвно налягане, е важно да се ограничи или избегне консумацията на гореспоменатите напитки. Вместо тях, предпочитайте вода, напитки без кофеин, нискокалорични чайове и напитки без добавена захар. Все пак, винаги е препоръчително да се консултирате с медицински специалист или диетолог, за да получите индивидуални насоки за поддържането на здравословния си режим по време на летните горещини.
Повечето сокове имат излишно количество захари, но има някои сокове, които могат да помогнат при намаляването на кръвното налягане. Сокът от нар е богат на танини, притежава анти-атеросклеротични свойства, и има ефект против стареене и мощни антиоксидантни свойства. Нарът е богат на витамин C и притежава противовъзпалителни свойства. Консумацията на сок от нар е има обещаващи ефекти при смъкване на кръвното налягане. [8]
Горските плодове освен полезни за директна консумация, могат да бъдат добра опция, когато ни се иска да пийнем някакъв сок в горещините. Освен споменатите полезни вещества, те също съдържат множество полифеноли с различна биологична функция. Те могат да понижат риска от сърдечно-съдови заболявания, имат антикоагулиращ и противовъзпалителен ефект. Доказано е, че са подходящи като добавка за контрола на кръвното и заболяванията свързани със сърцето. [9]
______________________________________________________
Често задавани въпроси:
Могат ли летните жеги да доведат до инфаркт?
- Да, високите летни температури и горещините могат да увеличат риска от инфаркт. Топлите условия могат да доведат до дехидратация и повишена активност на сърцето, което да бъде опасно за хора със сърдечно-съдови проблеми. Освен това, горещините предизвикват разширение на кръвните съдове и да затруднят контрола на кръвното налягане, което също може да увеличи риска от инфаркт.
Как се отразяват жегите на хора с ниско кръвно налягане?
- Високите температури могат да доведат до разширение на кръвните съдове, което може да доведе до още по-ниско кръвно налягане и замаяност. Дехидратацията, която е честа при жегите, също може да усили симптомите на ниско налягане, като силна умора, главоболие и замаяност. Затова хората с ниско кръвно налягане трябва да обърнат особено внимание на поддържането на хидратацията и избягването на прекомерна топлина.
Може ли рязко да ми се повиши кръвното налягане от жегите?
В горещо време тялото се опитва да се охлади, като прехвърля кръвта от основните органи под кожата. Тази промяна кара сърцето да изпомпва повече кръв, което го подлага на значително по-голям стрес. Това от своя страна може да доведе до рязко покачване на кръвното налягане поради засилената работа на сърцето и увеличения обем на кръвта.
Използвани материали
Източници:
https://www.cdc.gov/bloodpressure/about.htm
https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/effects-of-high-temperatures-on-blood-pressure-heart
https://www.verywellhealth.com/high-blood-pressure-and-water-intake-5203030
https://www.healthline.com/nutrition/foods-high-blood-pressure#citrus
https://www.healthline.com/health/drinks-to-lower-blood-pressure#pomegranate-juice
Цитирания:
(1) Armstrong, L.E. and E.C. Johnson, Water Intake, Water Balance, and the Elusive Daily Water Requirement. Nutrients, 2018. 10(12): p. 192 Water is essential for metabolism, substrate transport across membranes, cellular homeostasis, temperature regulation, and circulatory function. Using plasma AVP concentration to analyze multiple published data sets that included both men and women, we determined that a mild neuroendocrine defense of body water commences when TWI is ˂1.8 L/24h, that 19–71% of adults in various countries consume less than this TWI each day, and consuming less than the 24-h water AI may influence the risk of dysfunctional metabolism and chronic diseases.
(2) Suryawanshi, J.A.S., An overview of Citrus aurantium used in treatment of various diseases. African Journal of Plant Science, 2011. 5(7): p. 390-395 The most important biologically active constituents of the C. aurantium fruits are phenethylamine alkaloids octopamine, synephrine, tyramine, N-methyltyramine and hordenine. It is rich in vitamin C, flavonoids and volatile oil. Synephrine is a primary synthesis compound with pharmacological activities such as vasoconstriction, elevation of blood pressure and relaxation of bronchial muscle.
(3) Monge, A., et al., Avocado consumption is associated with a reduction in hypertension incidence in Mexican women. Br J Nutr, 2023. 129(11): p. 1976-1983.10.1017/s0007114522002690 Avocado is a fruit rich in dietary fibre, potassium, Mg, mono and PUFA and bioactive phytochemicals, which are nutritional components that have been associated with cardiovascular health. Frequent consumption of avocado was associated with a lower incidence of hypertension.
(4) Jovanovski, E., et al., Effect of Spinach, a High Dietary Nitrate Source, on Arterial Stiffness and Related Hemodynamic Measures: A Randomized, Controlled Trial in Healthy Adults. Clin Nutr Res, 2015. 4(3): p. 160-7.10.7762/cnr.2015.4.3.160 The present preliminary study has demonstrated promising potential for dietary nitrate to improve vascular health, as seen by decreased arterial stiffness and central BP, which in healthy individuals may be more accurate prognostic indicators of cardiovascular health than brachial BP. Overall, this study provides support to the potential use of whole food, un-concentrated dietary nitrate found in natural, commonly consumed vegetables like spinach, as an effective way to aid in maintenance of cardiovascular health.
(5) Vendrame, S., T.E. Adekeye, and D. Klimis-Zacas, The Role of Berry Consumption on Blood Pressure Regulation and Hypertension: An Overview of the Clinical Evidence. Nutrients, 2022. 14(13).10.3390/nu14132701 The existence of a relationship between the consumption of dietary berries and blood pressure reduction in humans has been repeatedly hypothesized and documented by an increasing body of epidemiological and clinical evidence that has accumulated in recent years.
(6) Wolak, T., et al., Effect of Tomato Nutrient Complex on Blood Pressure: A Double Blind, Randomized Dose⁻Response Study. Nutrients, 2019. 11(5).10.3390/nu11050950 Tomato carotenoids such as lycopene and the colorless carotenoids phytoene and phytofluene induce the antioxidant defense mechanism. TNC containing 15 mg and 30 mg lycopene was well tolerated and showed efficacy in reducing SBP in the HT population, while lower doses and standalone pure lycopene were not sufficient to induce similar effects.
(7) Buendia, J.R., et al., Long-term yogurt consumption and risk of incident hypertension in adults. J Hypertens, 2018. 36(8): p. 1671-1679.10.1097/hjh.0000000000001737 Yogurt is a form of dairy with high concentrations of casein and whey proteins, as well as calcium, magnesium, and potassium, all of which have been linked with BP-lowering effects in animal studies and some observational and experimental human studies.
(8) Stowe, C.B., The effects of pomegranate juice consumption on blood pressure and cardiovascular health. Complement Ther Clin Pract, 2011. 17(2): p. 113-5.10.1016/j.ctcp.2010.09.004 Pomegranate juice is rich in tannins, possesses anti-atherosclerotic properties, has anti-aging effects, and potent anti-oxidative characteristics. Pomegranate juice consumption may reduce systolic blood pressure, inhibits serum ACE activity, and is convincingly a heart-healthy fruit. Pomegranate juice consumption inhibits serum angiotensin converting enzyme activity and reduces systolic blood pressure.
(9) Huang, H., et al., Effects of Berries Consumption on Cardiovascular Risk Factors: A Meta-analysis with Trial Sequential Analysis of Randomized Controlled Trials. Scientific Reports, 2016. 6(1): p. 23625.10.1038/srep23625 Berries are rich in a number of polyphenols, including procyanidins, quercetin, phenolic acids, and particularly anthocyanins. Accumulating evidence has shown that ingestion of berries display a wide range of biological activities in lowering the risk of CVD. The current evidence suggests that berries consumption might be utilized as a possible new effective and safe supplementary option to better prevent and control CVD in humans.