Ниско кръвно налягане: причини и симптоми
Най-важното:
- Кои са причините за ниско кръвно?
- Какви са най-честите симптоми на ниско кръвно?
- Начини за справяне с ниското кръвно налягане.
- Кога да потърсим лекарска помощ?
Кръвното налягане е един от най-важните показатели за нашето здраве. Поради тази причина всяка драстична промяна в него може да се отрази негативно. За разлика от хипертонията (високо кръвно налягане), която е позната като рисков фактор за здравето ни, хипотонията - ниско кръвно налягане - често се пренебрегва. Въпреки това, тя може да доведе до усложнения, особено ако е тежка или настъпи внезапно.
Затова ще обърнем внимание как лесно можем да установим ниското кръвно, какви са симптомите и причините за възникването и кога е редно да потърсим специализирана медицинска помощ. Редовното следене на вашето кръвното чрез подходящ апарат като този на доказала се марка SENDO ще ви помогне независимо дали имате ниско кръвно или просто искате да се погрижите за здраве си.
Причини за ниско кръвно налягане
Хипотония представлява състояние на трайно понижено артериално налягане. За да се определи кръвното налягане като ниско, то трябва да е със стойности за систолично под 90 mmHg и за диастолично под 60 mmHg.
Възможните причини за това състояние са различни. Някои от тях са:
- Дехидратация - Когато тялото няма достатъчно вода, обемът на кръвта намалява, което довежда до ниско кръвно налягане. Това може да се случи при повръщане, треска, диария. Дехидратацията е особено опасна през летните месеци, когато високите температури увеличават риска от загуба на течности
- Сърдечно-съдови проблеми - Нарушенията като брадикардия (ниска сърдечна дейност), инфаркт на миокарда и клапни пороци могат да намалят способността на сърцето да изпомпва кръв ефективно.
- Анемия - това е състояние, при което липсата на желязо води до намалено производство на червени кръвни клетки. Това често резултира в ниско кръвно налягане.
- Лошите хранителни навици са свързани с недостига на витамини и минерали. Основно значение имат витамин B-12 и фолиевата киселина, тъй като те са изключително важни за производството на червените кръвни клетки.
- Стрес - Постоянният стрес може да изтощи тялото и да доведе до дисфункция на системите, които регулират кръвното налягане.
- Генетична предразположеност - Тя играе важна роля в развитието на хипотонията. Наследствените фактори могат да повлияят на сърдечната функция, кръвоносните съдове и хормоналната регулация, като увеличат риска от това състояние.
Кои са симптомите при ниско кръвно?
Симптомите за ниско кръвно варират при всеки човек. Те зависят от това какво е причинило хипотонията и колко бързо се е развила. Някои от основните симптоми са замайване, виене на свят, умора, слабост, гадене, проблеми с концентрацията, припадък и болки в гърдите, съчетано с повърхностно дишане.
Обикновено нашето тяло използва компенсаторни механизми, които ни предпазват от рязкото спадане на кръвното налягане. Симптомите на ниско кръвно се появяват, когато тялото ни не може вече да компенсира спада на кръвното налягане. За много хора хипотонията не причинява никакви симптоми като една голяма част от тях разбират, че имат ниско кръвно едва след неговото измерване. Поради тази причина е добре да сме запознати със симптомите на хипотония. Бързото им установяване може да предотврати усложнения като изпадане в шок и сърдечна недостатъчност.
Как да се справим с ниското кръвно налягане?
Контролът над кръвното налягане ни позволява да се грижим за здравето ни. Поддържането на оптимално кръвно не само намалява риска от сърдечно-съдови проблеми, но също така подобрява общото ни състояние. Важно е да се започнат здравословни навици като балансирана диета с достатъчен прием на сол, ограничаване на големи порции храна и изключване на алкохола.
В днешно време стресът също играе ключова роля за нашето кръвно. Затова се препоръчва редовна физическа активност без значение дали сме във фитнес залата или просто на разходка в планината. Не трябва да забравяме, че по време на тези дейности трябва да приемаме необходимото количество течности.
Редовното самонаблюдение на кръвното налягане също играе ключова роля в ранното откриване и управление на потенциални проблеми. Апаратите за кръвно на SENDO могат да ни помогнат като дадат точни и лесно достъпни резултати. Чрез предприемането на тези стъпки, можем ефективно да защитим сърцето и кръвоносната си система, осигурявайки си здравословен и активен живот.
Кога е необходимо да потърсим лекарска помощ?
Лекарската помощ не трябва да се подценява. Много често причината за възникване на хипотония е неясна и се налага задълбочаване на изследванията. Ако подозирате, че имате ниско кръвно налягане, диагностицирането и лечението му са от съществено значение. За щастие, това състояние често е лечимо. Важно е да дадем приоритет на редовните медицински консултации и да търсим професионален съвет, ако имаме притеснения относно симптомите си или техните възможни последици за нашето здраве.
В Заключение:
Важно е да запомним, че независимо от какво е възникнала при нас хипотонията, ние можем сами да се погрижим за себе си. С пълноценно хранене и здравословен начин на живот лишен от стрес, повече движение и добра хидратация ние ще поддържаме кръвното си в идеалните граници. Препоръчително е редовно да следим кръвното си дори и да нямаме ниско кръвно налягане.
_________________________________________________________
ЧЗВ:
Ниското кръвно опасно ли е?
- Въпреки че леката хипотония може да не представлява значителен риск за някои хора, тежката или продължителната хипотония може да доведе до забавен кръвоток към важни органи. Това потенциално може да доведе до шок, който е вид спешно състояние.
Могат ли лекарствата да причинят хипотония?
- Някои лекарства като бета-блокери, диуретици и антидепресанти могат да предизвикат хипотония като страничен ефект. Затова е хубаво винаги да се консултирате с вашия лекар преди употреба.
Кога и по колко пъти на ден можем да измерим своето кръвно налягане?
- Можем да измерваме своето кръвно 2-3 пъти на ден. Добре е първото мерене да се осъществи в началото на деня преди закуска, а втората проверка да се осъществи вечерта. Препоръчва се измерването да се повтори няколко пъти, за да сме сигурно в резултатите. С апаратите за кръвно на SENDO притесненията от неточен резултат намаляват.
Използвани материали
Източници:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21156-low-blood-pressure-hypotension
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20355465
https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/the-facts-about-high-blood-pressure/low-blood-pressure-when-blood-pressure-is-too-low