
Какви щети нанася високото кръвно на тялото ни?
Хипертонията (високото кръвно налягане) може да нанася увреждания на тялото ви дълги години, без да усетите каквито и да било симптоми.
Ако не се контролира, високото кръвно налягане може да доведе до различни проблеми, нарушения в качеството на живот, инфаркт или инсулт.
По-долу ще разгледаме кои органи и системи засяга високото кръвно.
Как се диагностицира високото кръвно?
Уврежда артериите
В нормалното си състояние артериите са еластични, гъвкави и здрави. Слоят, който покрива вътрешната повърхност на съдовете е гладък и кръвта преминава през тях свободно, като по този начин снабдява органите с кислород и хранителни вещества.
Хипертонията постепенно повишава налягането на кръвта, която преминава през артериите. В резултат на това, може да развиете:
- Увредени и стеснени кръвоносни съдове
Високото кръвно уврежда вътрешния слой на съдовете. Мазнините от храната, които са достигнали до кръвообращението, могат да се отложат в увредената част на артериите и да се образува плака. В резултат, артериите стават по-малко еластични и по-тесни, и така се ограничава притока на кръв в цялото тяло.
- Аневризма
С течение на времето, постоянното налягане на кръвта, която се движи през отслабените артерии, може да доведе до разширяване на част от стената и образуване на издутина (аневризма). Това е опасно състояние, защото тази издутина може да се разкъса и това да доведе до животозастрашаващ кръвоизлив.
Атакува сърцето
Хипертонията може да увреди сърцето по много начини. Ето някои от тях:
- Заболявания на артерията, кръвоснабдяваща сърцето
Артериите, които са увредени и стеснени, могат да нарушат снабдяването на сърцето с кръв. Това може да доведе до появата на болка в областта на гърдите (ангина) или до инфаркт.
- Увеличаване размерите на лявата част на сърцето
Високото кръвно налягане увеличава работата на сърцето, защото то трябва по-усилено да изпомпва кръв, която да достигне до цялото тяло. В резултат, се увеличават размерите на част от него (лява камера) и това повишава опасността от инфаркт, сърдечна недостатъчност и внезапна сърдечна смърт.
- Сърдечна недостатъчност
Хипертонията, която продължава с години, може да доведе до отслабване на функциите на сърцето и така то не работи ефективно.
Уврежда мозъка
За да функционира нормално, мозъкът има нужда от кислород и нутриенти. При недостатъчно кръвообращение, може да се развие:
- Инсулт
Настъпва, когато до част от мозъка не достигат кислород и нутриенти. Това води до смърт на мозъчните клетки.
- Деменция
Стеснените и блокирани артерии нарушават притока на кръв до мозъка и това може да доведе до развитие на определен тип деменция (съдова деменция).
- Леки когнитивни нарушения
Това състояние е преходен етап между промените в разбирането и паметта, които обикновено се появяват с напредване на възрастта и по-сериозните промени, причинени от деменцията.
Засяга бъбреците
Ролята на бъбреците е да пречистват организма от ненужните вещества и отпадъци. За да успяват да си вършат работата добре, те се нуждаят от здрави кръвоносни съдове. Хипертонията атакува тези съдове и така влошава функцията на бъбреците. Наличието на диабет може да влоши състоянието им още повече.
Проблемите с бъбреците включват:
- Гломерулосклероза (белези по бъбреците)
Този тип увреждане се появява, когато се засегнат най-малките кръвоносни съдове на бъбреците и те не успяват да очистват организма от непотребните вещества. Гломерулосклерозата може да доведе до бъбречна недостатъчност.
- Бъбречна недостатъчност
Хипертонията е сред най-често срещаните причини за развитието на това заболяване. При него, може да се натрупа голямо количество непотребни вещества в организма и да се наложи извършването на диализа.
Проблеми с очите
Хипертонията не пропуска да засегне зрението. Ето до какво може да доведе:
- Увреждане на ретината (ретинопатия)
Нарушението на състоянието на ретината (вътрешната част на окото) води до кръвоизливи, замъглено зрение и дори до слепота.
- Увреждане на нерва на окото (оптична невропатия)
Блокираното кръвоснабдяване нарушава нерва на окото, което също може причини кръвоизливи или загуба на зрение.
Както вече стана ясно, хипертонията е хронично заболяване, което продължава с години и постепенно уврежда тялото ви. Въпреки това, понякога настъпва рязко повишаване на кръвното налягане, което изисква незабавна медицинска помощ и много често хоспитализация. В тези случай, хипертонията може да причини:
- Загуба на паметта, личностни промени, нарушаване на концентрацията, загуба на съзнание;
- Инсулт, инфаркт;
- Болка в гърдите;
- Остра бъбречна недостатъчност;
- Слепота;
- Усложнение при бременност (прееклампсия; еклампсия) и др.
Не спирайте да се грижите за тялото си и редовно си измервайте своето кръвно налягане!