
Зимата и сърцето
Най-важното
- Важността на всекидневното проследяване на кръвното налягане през всички сезони но особено през зимата
- Как студеното време влияе на сърцето
- Как да се справим с рисковете което студеното време слага на здравето ни
Студеното време се отразява негативно на сърдечно-съдовата система, като повишава опасността от сърдечни удари. Съществуват данни, както и множество проучвания за причините, които доказват защо студеното време затруднява работата на сърцето. Ето защо всекидневното следене на кръвното налягане е особено важно, както и с какъв апарат го измервате.
През зимата понижаването на телесната температура, вследствие и на оскъдно облекло, представлява известен шок за организма, като сърдечната честота се повишава, за да компенсира ниската температура и затопли тялото. Това може да е изключително опасно за пациентите, които имат сърдечни или сърдечно-съдови заболявания или са предразположени към такива. Хората, които са засегнати от коронарна болест на сърцето, често страдат от остра стягаща болка в гърдите, когато са изложени на ниски температури.
Основни причини защо студеното време влияе на сърцето
Извънредната работа на сърцето, по време на зимните месеци, и необходимостта то да изпомпва повече кръв към периферните части на тялото води до повишаване на кръвното налягане, което предразполага към сърдечносъдови инциденти.Студеното време свива кръвоносните съдове, като артериите и вените се стесняват. По този начин притокът на кръв и кислород към сърцето намаляват и то е изложено на риск.
През зимата значително намаляват нивата на витамини и минерали, като тези дефицити са сред рисковите фактори за сърдечен пристъп, сърдечна недостатъчност, периферна артериална болест, както и инсулт. Повишава се опасността и от развитие на състояния, свързани със сърдечносъдовото здраве като хипертония и диабет.
Сред другите рискови фактори са и нивата на холестерола, които често варират през студените месеци, което допълнително излага на риск хората от сърдечносъдови инциденти. През зимата повечето хора консумират по-мазна и калорична храна и приемат по-големи количества алкохол, което се отразява на стойностите на холестерола и триглицеридите в кръвта. Не на последно място, ниските температури предизвикват отделяне на големи количества урина, вследствие на което кръвта се сгъстява, забавя се скоростта на кръвния поток и се повишава кръвосъсирването.
Резкият спад на температурите повишава „лепливостта“ на еритроцитите и левкоцитите, което води до нарастване на риска от образуване на тромби и запушване на кръвоносните съдове. Ниските зимни температури повишават риска от стенокардия, тъй като свиването на кръвоносните съдове нарушава кръвоснабдяването на сърцето. Стенокардията е най-често срещаната форма на исхемична болест на сърцето, която се усеща като внезапно стягане и притискане в гръдната област. Това е поредното доказателство колко важен е контролът върху нивата на кръвното налягане и състоянието на сърцето.
Според различни проучвания броят на инфарктите се повишава значително при температура под -4 градуса по Целзий. Особено уязвими се пациентите с хипертония и тези с други хронични заболявания. Установено е значително зачестяване на сърдечните удари при понижаване на температурата с повече от 5 градуса, без значение колко студено е било преди това.
Повишаването на кръвното налягане е основна причина за удвояването на броя и на инсултите през зимата. Високото кръвно нарушава кръвообръщението в мозъка и затруднява снабдяването с кислород, а това може да доведе до исхемичен или хеморагичен мозъчен инсулт.
Какво да правим
Специалистите съветват пациенти страдащи от сърдечносъдови проблеми и хипертония да бъдат изключително внимателни в периодите на застудявания. Основна препоръка е редовното измерване на кръвното налягане и задържането му в границите на нормалните стойности. С цел реално, адекватно и точно измерване се доверявайте на сигурни и проверени апарати.
Сред препоръките на специалистите за намаляване на риска от съдови проблеми са движението и редовните физически натоварвания, които да подпомогнат разширяването на периферните кръвоносни съдове и да подобрят кръвообръщението. По възможност физическите упражнения следва да се извършва при стайна температура, а не на вън при студено време, защото най-много сърдечни инциденти са докладвани, в случаите, в които лица с хипертония чистят сняг.
И през зимата важи правилото за ограничения прием на мазни храни, особено тези с животински произход и редовната консумация на сезонни плодове, зеленчуци, както и ядки и нискомаслени продукти, които сред другите фактори за подобряване на сърдечно-съдовото здраве.
Не на последно място, е обезводняването и намаленият прием на течности през зимата. Това намалява обема на циркулиращата в организма кръв, така че приемът на достатъчно количество течности, действа благоприятно на работата на сърцето. Ограничената употребата на кафе, газирани подсладени напитки, както и такива които съдържат кофеин подобряват съдовото здраве, тъй като не свиват кръвоносните съдовете. От особена важност е редовното проследяване на кръвното налягане, като не преустановявате терапията си, радвате се на живота си, като и не спирате да се усмихвате.
Тази статия не замества консултацията с Вашия личен лекар или кардиолог, но Ви предлага сигурност при личния контрол на кръвното налягане – всичко е въпрос на технология и доверие.