
10 неща, които трябва да знаем за аритмията
Ако вие или ваш близък наскоро сте били диагностицирани с аритмия, в тази статия ще се опитаме да ви помогнем да се запознаете по-добре с нея, да научите какви са начините да я държите под контрол и как да я лекувате.
Какво представлява нормалният сърдечен ритъм?
Ударите на сърцето трябва да следват определен ритъм и да са с честота, подходяща за работата, която тялото извършва. Електрическата система на вашето сърце инициира всеки удар и създава сигнали, които карат сърцето да се свива. Именно тези сигнали контролират сърдечния ритъм. Нормалният сърдечен ритъм се характеризира със специфичен поток на електрически сигнали, минаващи през сърцето.
Кога сърдечният ритъм не е нормален?
- Проблемите със сърдечния ритъм се обединяват в термина аритмии и са резултат от проблеми с електрическата система в сърцето. Аритмия се нарича всеки анормален сърдечен ритъм, т.е. всяка промяна, която не е характерна за него.
- Ускорен сърдечен ритъм (при възрастните – повече от 100 удара в минута) се нарича тахикардия. Забавен сърдечен ритъм (по-малко от 60 удара в минута) се нарича брадикардия.
- Около 15% от населението на Европа страда от аритмия.
- Аритмията може да засегне всеки, дори здравите хора, които нямат никакви сърдечни проблеми. Причините са много и различни, част от тях са: тютюнопушене, прием на алкохол, увеличен прием на кофеин и други стимуланти, стрес, заболявания на щитовидната жлеза, висока температура. Промени в сърдечния ритъм възникват още при тренировка, вълнение и по време на сън.
- Аритмията може да причини няколко типа симптоми. Те се появяват, защото сърцето не бие регулярно или не изпомпва достатъчно кръв. Могат да бъдат:
- сърцебиене
- припадъци
- световъртеж, прилошаване
- болки в сърдечната област
- задух
- пребледняване
- Аритмията може да бъде напълно безобидна или животозастрашаваща. Някои видове аритмия се появяват за кратко и не се отразяват на сърдечния ритъм. Но ако аритмията е продължителна, тя може да накара сърцето да бие прекалено бавно или прекалено бързо, или пък извън ритъм, а всичко това вреди на начина, по който то изпомпва кръвта към органите.
- Предсърдното мъждене е най-често срещаният тип аритмия и той не е еднакъв при всички хора, при които се наблюдава. Ако имате предсърдно мъждене, горните части на сърцето бият хаотично – това са така наречените фибрилации. Интересен факт е, че симптомите варират от леки до тежки, а лечението може да бъде от промени в навиците и начина на живот до сърдечна операция.
- Възрастта и полът имат значение за развитието на предсърдно мъждене. При мъжете има по-голям риск от появата му, но при жените, ако се установи такова състояние, има по-голям риск за здравето. По-възрастните хора са по-застрашени от предсърдно мъждене, като има 10-15% вероятност човек да страдате от такова, докато навършите 80 години.
- Предсърдното мъждене увеличава риска от инсулт. 15% от всички инсулти са причинени именно от предсърдно мъждене, тъй като потокът от кръв в горните части на сърцето е по-бавен и това повишава риска от формирането на тромби. Тези съсиреци могат да попаднат в мозъка и да причинят инсулт.
- Има различни видове лечения и терапии, които да ви помогнат да се справите с аритмията. Сред тях са промени в начина на живот, някои групи медикаменти, операция, поставяне на пейсмейкър. Специалистите ще решат кой метод е подходящ за Вас, базирайки се на нуждите, симптомите, вида аритмия и от какво е причинена.
Sendo Advance 3 с технология HIRA - открива и анализира аритмичен пулс
Ключът към намаляването на риска от аритмия е да се грижите възможно най-добре за сърцето си. Това включва не само по-здравословен начин на живот, но и грижа за текущите специални нужди на сърцето (ако има такива) и избягването на субстанции и действия, които биха отключили аритмия.
Рискови фактори за поява на аритмия и други сърдечни проблеми:
- Заболяване на коронарните артерии
- Високо кръвно налягане
- Диабет
- Висок холестерол
- Затлъстяване
- Алкохол, пушене, наркотици
- Стрес
- Напреднала възраст
- Сънна апнея
- Фамилна обремененост
- Сърдечна недостатъчност
- Някои медикаменти, хранителни добавки и билкови лекове
Още: Как се диагностицира високо кръвно? Високото кръвно и диабета Какви щети нанася високото кръвно на тялото ни?