
Когато сърцебиенето не е от любов
Най-важното:
- Причини за сърцебиенето
- Кога да потърсите помощ
- Диагноза
- Ограничаване на последствията
Сърцебиенето извън обичайния ритъм е състояние при което сърцето или бие с повече удари и в минута или пропуска някои и друг удар. Като цяло е безобидно, минава от само себе си и без лечение, но застрашава сърцето и може да увреди сърдечния мускул.
Ако имате сърцебиене със сигурност чувствате отчетливо сърдечния си ритъм - понякога сърцето ви бие, блъска или трепти, като това се усеща в гърдите, врата или гърлото.
Причини за сърцебиене
Причините могат да бъдат различни, включително силни емоции, лекарства и фактори, свързани с начина на живот. В някои случаи сърцебиенето може да свързано с дадено медицинско състояние, което засяга сърцето или друга част от тялото.
Като цяло сърцебиенето е често срещано явление, като според някои проучвания 16% от посещенията при лекар се дължат на сърцебиене и са втората най-често срещана причина хората да посещават кардиолог.
Възможните причини за сърцебиене включват:
Начин на живот като
- изтощителни упражнения
- прекомерна употреба на кофеин или алкохол
- никотин от тютюневи изделия като цигари и пури
- липса на сън
- дехидратация
- пушене
Емоционални или психологически
- стрес
- безпокойство
- страх
- паника
- шок
Наркотици и медикаменти
- лекарства без рецепта, включително лекарства за настинка и кашлица, билкови добавки и хранителни добавки
- лекарства с рецепта като инхалатори за астма
- тимуланти като амфетамини и кокаин
Сърдечни заболявания
Въпреки че сърцебиенето може да бъде безобидно, то може също да е индикация за основно сърдечно заболяване, като:
- аритмия или неправилен сърдечен ритъм
- абнормални сърдечни клапи
- сърдечно заболяване
- застойна сърдечна недостатъчност
Други медицински състояния
- хормонални промени поради бременност или менопауза
- свръхактивна щитовидна жлеза или хипертиреоидизъм
- треска
- сънна апнея
- електролитни аномалии
- ниски нива на кислород или въглероден диоксид в кръвта
- загуба на кръв
- анемия
- ниска кръвна захар
Според някои специалисти не се нуждаете от медицинска помощ, ако сърцебиенето преминава бързо или се появява само от време на време. Въпреки това, съществуват някои случаи, които изискват незабавна медицинска помощ. Следва да потърсите незабавно лекар, когато сърцебиенето се появява с други симптоми като световъртеж, слабост, замаяност, припадък, загуба на съзнание, объркване, затруднено дишане, прекомерно изпотяване, болка, натиск или стягане в гърдите, болка в ръцете, врата, челюстта или горната част на гърба, пулс в покой над 100 удара в минута, задух.
Всеки от тези симптоми в комбинация със сърцебиене може да бъде знак за сериозно медицинско състояние.
Диагностициране на причината за сърцебиене
Причината за сърцебиенето може да бъде много трудна за диагностициране, особено ако то не се появи, докато сте в кабинета на лекаря. За да получите диагноза следва да преминете през задълбочен физически преглед.
Ако е необходимо, Вашият лекар може да Ви насочи към кардиолог, който да назначи тестове, за да помогне за диагностицирането или изключването на определени заболявания или сърдечни проблеми. Тези тестове могат да включват кръвни изследвания, които проверяват нивата на хормоните и кръвните клетки, както и калий и други електролити, които могат да повлияят на сърдечния ритъм; тест за урина, който измерва нивата на електролити, кръвни клетки, хормони и кръвна захар; стрес тест, който включва изследване на сърцето ви, докато пулсът ви е повишен, или чрез бързо ходене на бягаща пътека, или чрез приемане на лекарства, които ускоряват дейността на сърцето ви като кардиограма, електрокардиограма (ЕКГ или ЕКГ), рентгенова снимка на гръдния кош, сърдечен монитор, който записва сърдечния ритъм за 24 до 48 часа,
електрофизиологично изследване, което проверява електрическата функция на сърцето, коронарна ангиография, която следи как кръвта тече през сърцето.
Ограничаване на последствията от сърцебиенето
Управление на стреса и безпокойството. Включването на техники за релаксация в седмичната ви рутина може да помогне за намаляване на сърцебиенето, причинено от стрес или тревожност. Съществуват различни опции, като по-популярните включват повишаване н физическата активност, дихателни упражнения, йога и други.
Избягване на стимулантите. Опитайте да избягвате или минимизирате приема на кофеин. Някои незаконни наркотици като кокаин и екстази са стимуланти, които могат да причинят сърцебиене. Освен това някои от предписаните лекарства, които приемате може да съдържат стимуланти, които причиняват сърцебиене.
Следете диетата си. Ниската кръвна захар може да увеличи риска от сърцебиене. Замяната на захарта и другите прости въглехидрати със сложни въглехидрати може да помогне да поддържате нивата на кръвната захар стабилни. Например, опитайте се да замените сладки газирани напитки, печени продукти и концентрирани плодови сокове с пълнозърнести храни и пресни плодове и зеленчуци.
Смяна на лекарства. Ако смятате, че вашите лекарства допринасят за сърцебиенето, говорете с вашия лекар или фармацевт за алтернативи. Въпреки това, не е желателно спирането на приема на лекарства, без консултация с лекар.
Откажете цигарите, ако пушите. Според някои проучвания хората, които пушат, са изложени на повишен риск от предсърдно мъждене, което е най-честата причина за аритмия.
Ограничаване на алкохола и кофеина. Намаляването до минимум на приема на енергийни напитки, кафе и алкохолни напитки се отразява благоприятно на цялостното сърдечно здраве.
Предотвратяване на сърцебиенето. Ако страдате от основно сърдечно заболяване, важно е да говорите с лекар, ако се появи и сърцебиене. Ако не сте сигурни дали имате сърдечно заболяване, но сърцебиенето се случва често или изглежда, че продължава по-дълго се консултирайте с вашия лекар за правилна диагноза.
От особена важност е редовното проследяване на кръвното налягане, като се доверявате на сигурен апарат, който следи сърдечния ритъм като апаратите на Sendo.