
Covid-19 може да предизвика високо кръвно налягане. Какви са причините?
Най-важното:
Какво да правим ако имаме високо кръвно налягане след като сме боледували от COVID-19?
Оказва ли сериозно влияние фамилната обремененост върху хора с високо кръвно налягане?
Как COVID-19 влияе на кръвното налягане и здравословно състояние на хора с различни заболявания?
Чувствате ли, че здравословното ви състояние се е влошило след като сте преболедували COVID-19? Ако отговорът е да, повярвайте, не сте единствени. След края на пандемията от COVID-19, светът не само стана свидетел на тежките здравни последици от вируса, но и на неговите дългосрочни последствия върху здравето на хората. Въпреки че акцентът беше поставен върху вредите на вируса върху белия дроб, поради нарастващ обем от доказателства, експертите доказаха, че COVID-19 води до повишен риск от високо кръвно налягане (хипертония).
Затова, за да се преборим с дългосрочните ефекти от пандемията, става необходимо да разгадаем сложната връзка между COVID-19 и увеличения риск от хипертония след прекарване на заболяването. В тази статия ще се фокусираме върху основните механизми и потенциалните дългосрочни последици на вируса, както и как да запазим добро здраве и нормални стойности на кръвното налягане.
Хора с високо кръвно налягане преди COVID-19
Хипертонията е заболяване, при което се наблюдава постоянно повишено кръвно налягане. Поради големия брой заболели и страдащи от високо кръвно налягане, хипертонична болест се е превърнала в една от най-значимите в страната още преди пандемията.
Един от главните фактори в световен мащаб, водещи до това здрав човек да развие хипертония, е затлъстяването. България е на трето място по затлъстяване в Европейския съюз, като за това има няколко причини:
- злоупотреба с алкохол
- нередовен и недостатъчен сън
- тютюнопушене
- хроничен стрес в ежедневието
В зависимост от това как и защо някой е започнал да страда от хипертония, се предписват лекарства и подходящ хранително-двигателен решим. При изготвянето на хранителен режим, трябва да се избягват храни, които повишават кръното налягане (солено, люто, тлъсти свински меса). От друга страна, под двигателен режим се визира всичко свързано с активно движение – ходене, тичане, и т.н. (5)
Ефектите на COVID-19
Поради голямото си отразяване по медиите, на всички ни стана ясно, че COVID-19 има различни здравни проявления - от лека хрема, главоболие, затруднено дишане, до критични състояния завършващи с летален изход. Често хората, които са преболедували COVID-19, развиват във времето различни оплаквания и симптоми, които не са имали преди да се заразят с вируса:
Хипертония
Оплакванията, появили се месеци след излекуването от COVID-19, формират така наречения постковид синдром. Най-често срещането оплакване при пациенти прекарали COVID-19 е високото кръвно налягане, и то при хора, които преди това са нямали подобни оплаквания.
От особено значение е ранното разпознаване на симптомите на хипертония, което обаче е изключително трудно, ако човек не се допита до експерт. Симптомите са разнообразни и се срещат често при други заболявания - главоболие, шум в ушите, сърцебиене, остра болка в гърдите и други.
Често хипертонията може да бъде открита и случайно. При всички случаи на измерено високо кръвно налягане следва период на набюдение и редовно мерене на стойностите на кръвното налягане, като следните методи:
- механичен или автоматичен апарат за кръвно
- ЕКГ (електрокардиография)
- Холтер за 24 часа (рутинно мери кръвното налягане и води запис)
Резултатите от обективното изследване и измерването на кръвното налягане за определен период от време са предпоставка лекуващия лекар да определи наличието на високо кръвно налягане. При определяне на това състояние, лекуващия лекар следва да потърси причината за неговото възникване. Навременното откриване, бързото започване на лечението, периодичното наблюдение от лекуващия лекар, могат да предодвратят потенциални бъдещи усложнения, като:
- инсулт
- инфаркт
- хронична сърдечна недостатъчност
Фамилна обремененост
Особено внимание трябва да се обърне при пациенти, които съобщават за фамилна обремененост от хипертонична болест, независимо дали самите те са имали високо кръвно налягане.
Фамилната обремененост е един сложен феномен, на базата на който заболяването COVID-19 може да провокира развитие на хипертония, или при наличие на такава, да доведе до тежки последици, които могат да доведат до нарушение на сърдечната дейност. При здрави индивиди с фамилна обремененост, вероятноста за развитие на постоянно високо кръвно налягане като постковиден синдром е значително по-голяма. (6)
Ето защо при хора с фамилна обремененост, още при установяването на COVID-19, следва да се започнат профилактични мерки (хранителен режим и подходящи лекарства) с оглед ограничаване на вероятноста от развитие на високо кръвно налягане.
Риск при възрастни хора
Особено внимание трябва да се обърне на хората над 60 години. При тази група от хора са настъпили физиологични възрастови промени, които предполагат развитие на хипертония, сърдечна недостатъчност, и други функционални проблеми на сърдечно-съдовата система.
На база тези промени и в резултат на неправилно хранене, нездравословен начин на живот, или генетична предразположеност, се измерват високи нива на холестерол. А със самото напредване на възрастта, съдовете на кръвоносната система загубват част от своята еластичност и стават лесно късливи. Поради стареенето на организма, с всичките му възрастови особености, COVID-19 протича по-тежко, по-продължително, с повече усложнения, и с риск от фатален изход. (4)
Затова вниманието към тези пациенти трябва да бъде много голямо, да има непрекъснато наблюдение, лечение, и профилактика, на усложниенията от COVID-19. Голяма част от възрастните поради анатомичните и физиологичните промени на организма са хипертоници. Това значително усложнява заболяването и последиците от неговото лечение.
Преболедували с белодробни заболявания
Статистическите проучвания, засягащи хора с COVID-19, показват висок ръст на усложниение при пациенти, които в миналото са имали белодробни заболявания. Предвид доказаните поражения върху белите дробове е логично хора, които имат предварително белодробно заболяване, да развият усложниения. (1)
Вирусът може да засили увреждането на белите дробове, което да доведе до намаляване на нивата на кислород в кръвта. В отговор на това организмът може да свие кръвоносните съдове в опит да подобри доставката на кислород до жизненоважните органи.
С течение на времето това повишено съдово съпротивление в белите дробове може да доведе до белодробна хипертония, която представлява повишаване на кръвното налягане в белодробните артерии. Тази ситуация се усложнява допълнително при лица с предшестващи белодробни заболявания, което ги прави по-податливи на развитие на хипертония след COVID-19.
Затова трябва да се има предвид първоначалното състояние на пациента, като по време на заболяването следва активно да се наблюдава и измерва кръвното налягане. Всички признаци на хипертония следва да бъдат овладени незабавно с оглед недопускане развитието на хипертонична болест.
Преболедували с атеросклеросклероза
При някои индивиди в резултат на неправилно хранене или фамилна обремененост високият холестерол може да доведе до образуване на атеросклеротични плаки. В случай, че не се спазва правилнатна диета и поддържа нормални нива на холестерол в кръвта, тези плаки стесняват лумените на кръвоносните съдове.
Тесният лумен и натрупването на плака забавя кръвния ток, което предполага образуването на тромби. При покачване на кръвното налягане, тези тромби може да се предвижат по кръвоносната система, да запушат мозъчни или коронарни съдове, и да предизвикат инсулт или съответно инфаркт. Поради тази причина хора с висок холестерол и прекаран COVID-19, трябва да приемат и изпълняват нужните профилактични мерки.
Преболедували с бъбречно заболяване
След заразяването с COVID-19 при някои хора може да се появят бъбречни усложнения, дължащи се на прякото проникване на вируса в бъбречните клетки или на възпалителния отговор на организма към инфекцията. Бъбреците играят ключова роля в регулирането на кръвното налягане, като контролират баланса на течностите и освобождават хормони, които влияят върху свиването на кръвоносните съдове.
Увреждането на бъбреците от COVID-19 може да наруши тези регулаторни функции, което да доведе до задържане на течности и дисбаланс на хормоните,които управляват кръвното налягане. В резултат на това лицата с бъбречни усложнения след COVID-19 могат да развият високо кръвно налягане.
Социално слаби и COVID-19
Лошите битови условия и непълноценния двигателен режим водят до недостатъчно функциониране на органите и системите, понижена имунна защита, лесно заразяване, бързо заболяване, трудно оздравяване и по-чести усложнения. (3)
Организмът обикновено е изтощен, има дисбаланс във водно-електролитното и алкално-киселинното равновесие. Това води до по-често заболяване и по-тежко протичане на COVID-19. Липсата на финансови средства често затруднява достъпа до медицинска помощ, своевременно лечение, и подходящи лекарствени продукти.
__________________________________________________________________________
Често задавани въпроси:
В1: По-вероятно ли е хората с високо кръвно налягане да развият по-тежки COVID-19 симптоми?
Всички пациенти, които имат хронични заболявания, включително и тези с високо кръвно са по-предразположени към усложнения от COVID-19.
В2: Трябва ли хората с високо кръвно налягане да предприемат по-строги мерки, за да намалят риска си от заболяване от COVID-19?
Първо, тези хора трябва да ограничат социалните си контакти, като да не се посещават места, където се струпват хора, да ползват лични предпазни средства като маски и ръкавици, и често да проветряват помещенията, в които стоят. Разбира се, пиенето на лекарствата за кръвно налягане и периодичнтоо следене на неговите стойности, е задължително.
В3: Какви начини или апарати могат да бъдат използвани вкъщи от хора с високо кръвно налягане?
Препоръчително е човек периодично да измерва кръвното си налягане, както и когато се чувства зле, с подходящ механичен или автоматичен апарат като тези на SENDO.
Използвани материали
Източници:
- https://www.cidrap.umn.edu/covid-19/covid-19-may-trigger-new-onset-high-blood-pressure
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/can-covid-cause-high-blood-pressure#covid-vaccines
- https://newsroom.heart.org/news/covid-19-may-trigger-new-onset-high-blood-pressure
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9260192/
- https://health.unl.edu/can-covid-19-cause-high-blood-pressure-plus-5-ways-reduce-hypertension
- https://www.verywellhealth.com/covid-causes-new-high-blood-pressure-7970796
Референции:
- Chronic obstructive pulmonary disease, coronary artery disease, chronic kidney disease, and those who were treated with corticosteroid medications were also at an increased risk of developing high blood pressure. (1)
- The pain and temporary stress of receiving a vaccine may trigger a rise in blood pressure as part of the body’s natural stress response. This is not harmful. (2)
- The authors noted that the people in the study were primarily from communities with low socioeconomic status, which may increase their susceptibility to developing high blood pressure after COVID-19 infection. (3)
- First, in the study population, stress or anxiety due to possible diagnosis of COVID-19 would be likely to be higher on admission. (4)
- Increase fruits, vegetables, whole-grain foods, fish, nuts and legumes in your diet. The MIND diet can help you lower blood pressure and lose weight. (5)
- People who may have risk factors for high blood pressure—like a family history or certain health conditions—should be even more aware of their blood pressure if they get COVID-19. (6)